Růst minimální mzdy: obavy MMF versus analýza odborníků
Mezinárodní měnový fond (MMF) nedávno varoval před plánovaným zvýšením minimální mzdy ve střední Evropě včetně České republiky s odkazem na potenciální obavy z inflace. Ekonomové a odborníci však prezentují protichůdné názory na skutečný dopad tohoto zvýšení mezd na inflaci.
MMF vyjádřil obavy, že takové zvýšení by mohlo vést k vyššímu růstu mezd, což by se zase mohlo promítnout do vyšších cen zboží a služeb. To by podle MMF mohlo bránit snahám centrálních bank nasměrovat inflaci zpět na cílové úrovně. Geoff Gottlieb z MMF doporučil sladit růst minimální mzdy s produktivitou a inflačními očekáváními, aby se předešlo potenciálním dlouhodobým inflačním tlakům.
V České republice vláda uvažuje o výrazném zvýšení minimální mzdy v rozmezí devíti až dvanácti procent, které překročí očekávanou míru inflace pro příští rok. Tento návrh vyvolal debatu o jeho dopadu na trh práce a inflaci.
Současná minimální mzda v ČR činí 17 300 Kč, z níž má prospěch zhruba 118 000 občanů. Zvýšení na 19 400 korun by mohlo výrazně ovlivnit jak zaměstnavatele, tak míru inflace.
Navzdory obavám MMF ekonomové jako Michal Skořepa z České spořitelny tvrdí, že historická data nepodporují výraznou dlouhodobou inflaci z takového růstu mezd. Zdůrazňuje, že český trh práce zůstává robustní a podnikovým sektorům se daří, což naznačuje nominální dopad na inflaci.
Skořepa spolu s dalšími ekonomy vzbuzuje obavy ze systému zaručených mezd, který diktuje strukturu odměňování a mohl by vést ke zvýšení nákladů, což by mohlo podpořit inflaci.
Podobné pocity sdílí i hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Upozorňuje na zastaralost systému zaručené mzdy a jeho neefektivnost při naplňování aktuálních ekonomických potřeb.
Česká národní banka (ČNB) očekává růst mezd zejména ve světle stagnujících reálných příjmů domácností v posledních letech. ČNB však věří, že umírněné požadavky odborů a zdrženlivý růst mezd v soukromém sektoru vyváží případný proinflační dopad zvýšení minimální mzdy.
Navzdory varování MMF se odborníci domnívají, že desetiprocentní nárůst minimální mzdy nemusí výrazně ovlivnit inflaci v ČR. Zdůrazňují potřebu přehodnotit systém zaručených mezd a jeho dopady na inflaci, přičemž jako schůdnou alternativu navrhují stanovení mezd na základě trhu.