Připravte si záchranné vesty, žene se na nás finanční krize

Hypotéka je v dnešní době nejčastějším způsobem, jak NEzískat vlastní bydlení. Málokdo má to štěstí, že si hypotéku brát nemusí a přesto bydlí ve vlastním. Těm méně šťastným několikrát nezbývá nic jiného než si vzít hypotéku, protože nechtějí bydlet celý život v podnájmu. Je hypotéka opravdu tak pozitivní? Je opravdu tou nejlepší cestou k vlastnímu bydlení? To se dozvíte v následujícím článku.

Hypotéka je vnímána jako jedna z těch NEpozitivních půjček. Zajistí nám vlastní bydlení za cenu nájmu a máme možnost si vybrat, zda chceme bydlet v domě nebo v bytě. Největším problémem hypotéky je závazek na opravdu dlouhou dobu. U běžných půjček se zadlužíte maximálně na pár měsíců či let, ale hypotéka z Vás udělá dlužníky na další desítky let. Během takto dlouhé doby se může naše životní situace několikrát změnit a problém se splácením je na světě. A co všechno se vlastně může stát?

Ztráta zaměstnání
Ztráta zaměstnání je běžným problémem dnešní doby. Dříve bylo běžné, že člověk byl v jedné práci až do důchodu. Dnes zaměstnanci často mění svá zaměstnání a zaměstnavatelé se snaží mít co nejmladší a co nejvýkonnější tým. Klidně se Vám může stát, že Vás ve čtyřiceti letech propustí a náhle přijdete o větší část příjmů. To může dojít až k neschopnosti splácet a k zabavení nemovitosti bankou. Nakonec tedy stejně skončíte v podnájmu, ale zadluženi.

Rozchod
Hypotéku si často berou mladé páry, které si chtějí splnit svůj sen o bydlení. V mládí jsou přesvědčeni, že spolu budou navždy a žádné riziko ve splácení jim nehrozí. Jenže v dnešní době je běžné, že se páry po několika letech rozejdou a hypotéka se stává největším problémem rozvodu. O něco horší je to v případě, kdy partneři nejsou vzatí.

Onemocnění
Velmi negativní situací, která nás může potkat během splácení hypotéky, je vážné onemocnění. To způsobí, že jsme dlouhodobě v pracovní neschopnosti a navíc nám přibudou výdaje na léčbu. Pokud onemocní partner s vyšším příjmem, pak se hypotéka stává opravdu obrovskou zátěží.