Volná pracovní místa Ostrava, jak to s nimi je?

V massmédiích se neustále  zmiňuje o široké nabídce volných pracovních pozic. A tento stav přetrvává, ač je nezaměstnanost po tolika letech zase na nízké úrovni. Jedná se vážně jen o problém s tím, že lidé nechtějí pracovat a nebo je “zakopaný pes jinde”?
I na Ostravsku fungují některé paradoxy, které se vyskytují na trhu práce v celé republice. Například ten, že sjou stále nabízené stejné pozice, ale uchazečům se nikdo nikdy neozval. Následně se však na chlup stejné inzeráty objeví zase znovu a stále je ze strany firmy “ticho po pěšině”.
To však není jediný zádrhel, problematika volných pracovních míst je ještě hlubší.

Neuvěřitelné rozdíly v platech

Dalším problémem, který platí v celé republice jsou neuvěřitelné rozdíly v platech, tedy nadsazené platy na některých pozicích ve firmách. Navíc na tyto pozice probíhají výběrová řízení neuvěřitelně rychle, a tak také ztrácí na důvěryhodnosti. Například ve čtvrtek zveřejníme informace o výběrovém řízení, ale přihlášky musí být doručeny do pátku, přičemž má v pátek podatelna zavřeno.
Je poněkud zarážející, že právě na těchto pozicích bývá nadstandardní finanční ohodnocení, které se vyjímá nad průměrnou mzdou u totožné pozice u jiných firem. Člověk, který hledá práci se nad tím prostě musí pozastavit a zapochybovat. Na druhou stranu je mu, alespoň zřejmé z čeho, že se počítá ta průměrná mzda v České republice. Když se nikdo nemá jak zúčastnit asi dávno vyhlédnutého člověka již mají a rádoby výběrové řízení otevírají jen na oko.
Na Ostravsku se nachází mnoho průmyslových zón a diky tomu je zde také velké procento pracovních pozic hledáno do výroby. Lidé si na to zvykli a preferují tak při vzdělávání technické obory. Když však v praxi zjistí, za jakou cenu jsou výrobky vyráběny v kooperacích, právem se pozastavjí nad výší své mzdy. Ta je totiž často jen pár stovek nad hranicí minimální mzdy. Samozřejmě cítí se frustrování, ale pracují dále a nadávají na šatně nebo u piva. Kam, ale všechny ty peníze mizí? Samozřejmě jsou tu vysoké provozní náklady firmy, ale nejvíce jsou asi stejně zatěžovány platy lidí na vyšších pozicích, kteří rádi většinu svých povinností přesunou na administrativní pracovníky, tedy různé asistenty. A ti, za to opět nejsou nijak zázračně ohodnoceni. Tyto rozdíly tu však vždy byly a budou asi navždy přetrvávat.
Není na tom nic zvláštního, když si člověk říká, já to vyrobím a sotva zaplatím nájem a jídlo. On to jen prodá a koupí si za prémie zase nové auto.
Co se platové problematiky týče je neuvěřitelné, jak se často liší výplatní páska zaměstnance od slibované mzdy, která byla uvedena v inzerátu. Nějaké podezření člověk získá už u pohovoru, ale pořád věří. Firmy se totiž v inzerci často zapomínají zmínit, že tento plat již obsahuje všechny možné maximální příplatky. Včetně těch na bydlení a dopravu, na které ani nemáte nárok, pokud již máte bydliště v místě zaměstnání. V minulých týdnech proběhla řada výběrových řízeních a u 80 % z nich neodpovídal nabízený plat finančnímu ohodnocení uvedenému v inzerátu.
Jistě v určité míře z nás mnohých číší závist, ale někdy si prostě říkáme, proč? Když je něčeho málo, tak si snad připlatím a ne, že nastavím laťku tak nízko, že si člověk za stejné peníze prostě zvolí něco jednoduššího. Člověk by snad měl být ohodnocen na základě znalostí, dovedností a zkušeností. Kdo by se pak chtěl zdokonalovat a učit se novým věcem, když k tomu není motivován? O možnostech povýšení ani nemluvě, stále častěji jsou najímáni lidé z venku. Prostě outsourcing naděje zaměstnanců zabíjí. Jistě má své výhody, ale pokud nedostane zaměstnanec slušné reference nemůže se zkusit ani hlásit někam jinam.

Záhadné pozice, které jinde nenajdete

Některé podniky na Ostravsku zase nabízejí pozice, jejichž název vám nic neříká. Tak je zkusíte vyhledat googlem a zjistíte, že daná pozice existuje pouze u dané firmy. Zvláštní? Rozhodně. A ačkoli splňujete požadavky firmy v oblasti vzdělání, do druhého kola se nikdy nedostanete. Což je jistě ještě zajímavější. Tyto místa pak na člověka působí, že prostě opět byly otevřeny pro někoho určitého. Tatínek potřeboval pozici pro jedné ze svých dětí nebo že by pro manželku?

Nikdo se neozve ani po týdnech

Takovým známým nešvarem českých personalistů je, že se nikdy vůbec neozvou. Nerozešlou prostě ani v systému přednastavené odmítací emaily. To také na uchazače o práci nepůsobí vůbec dobře, když rozešlou desítky životopisů a motivačních dopisů týdně a nikomu nestojí ani za tříslovné neslušné odmítnutí.

Jistě se v současné nabídce pracovních míst v Ostravě najde řada slušných zaměstnavatelů, ale jak je odhalit, jak odpovědět na správný inzerát, kde plat odpovídá realitě – pokud je tedy zveřejněn? Pořád musíme pokračovat v metodě pokus/omyl. A možná se situace v budoucnu obrátí.

Ostrava.