Aktuální průměrný plat občana České republiky je necelých 35 tisíc?

NEZAMĚSTNANOST

V Pardubickém okrese, k červenci 2017, byl podíl nezaměstnanosti okolo 2,8 %, což je o více než procent méně vůči celé republice. Nezaměstnaných mužů je téměř o procento méně, než žen. Pardubický kraj jako takový, společně s Královehradeckým, je na tom, oproti svým sousedním krajům – Středočeský (3,27%), Olomoucký (4,08%), Jihomoravský (4,51%) a Vysočina (3,45%), velice dobře. V reálných číslech je uchazečů o zaměstnání v kraji zhruba 9 800. Na druhou stranu, a jde o velice pozitivní fakt, je počet volných pracovních míst všeho druhu 14 500. Pokud patříte mezi nezaměstnané nebo chcete změnit práci, pak výběr rozhodně není jednoduchý a dost možná nastane situace, kdy se budete muset rozhodnout mezi prací, která Vás bude bavit a platem, jež bude stačit k uživení a celkovému fungování Vás a Vaší rodiny.

HLAVNÍ ZAMĚSTNAVATELÉ KRAJE

Nemocnice Pardubického kraje – přes 5000 zaměstnanců – 5 nemocnic po celém kraji (včetně Pardubic). Na webových stránkách lze nalézt veškerá informace o zaměstnání lékařů, zdravotníků i nezdravotnických povolání. U zdravotních sester se zde plat pohybuje lehce přes 20 tisíc a u lékařů téměř 30 tisíc. U provozních se plat pohybuje do 20 tisíc korun.
Foxconn CZ – 2500 – 2999 zaměstnanců – Celosvětově největší výrobce elektroniky (součástky pro Intel, Apple, Playstation nebo Sony). V Pardubicích sídlí jedna z továren. Montážní technik zde dostává 21 tisíc.
Synthesia – okolo 2000 zaměstnanců – Přední evropský výrobce kvalifikované chemie. Uklízeč/ka měsíčně zinkasuje 15 tisíc, většina ostatních pracovníku ve výrobě okolo 21 tisíc korun.
KIERKERT-CS – 1800 zaměstnanců – Technologický lídr v oblasti zamykacích a bezpečnostních systému pro automobilový průmysl. Firma sídlí v Přelouči. Výrobnímu dělníkovy zde nabízejí mzdu 16 – 22 tisíc. Výrobnímu konstruktérovi, technikovi sériové výroby a inženýrovi kvality nabízejí 20 tisíc, zato vedoucímu controllingu 35 tisíc korun.

NEPOMĚR MZDA-PRÁCE

Zarážející, smutné, nespravedlivá… Různě, avšak vždy negativně, se dá definovat dobře známý nepoměr mezi námahou nebo důležitostí práce a platem. Aktuální průměrný plat občana České republiky je necelých 25 tisíc. Zmínit je třeba daleko vyšší průměrné příjmy našich sousedních států – Německo 58 600 kč, Rakousko 47 800 kč, z měřítka výrazně vybočuje Norsko s 77 400 kč a Švýcarsko s 104 700 kč. Opomenout však nesmíme také několik (avšak málo) států s nižšími příjmy – Polsko 19 900 kč, Rusko 4 800 a Egypt s (na naše poměry) extrémními 2 900 korunami na měsíc.

Samozřejmě nemůžeme porovnávat jednotlivé profese, každé mají jistě svá pro a proti, avšak některé finanční rozdíly jsou více, než politováníhodné. Nemluvíme nyní o politicích, kde celý téměř celý národ stojí za jedno – jejich platy jsou, v porovnání s pracujícím lidem, přemrštěné. Ukážeme si nyní některá pozitiva a negativa některých prací a vy sami již posuďte, zda jsou platy opravdu odpovídající.

Učitel na gymnáziu – Dá se, s lehkou nadsázkou, říct, že má v rukou budoucnost národa… A v kapse 27 tisíc měsíčně. Je nutno dodat, že každá pozice vyžaduje nějaké vzdělání a znalosti, tudíž ji nemůže dělat každý a měla by být tím pádem váženější. Profesoři jsou toho příkladem.
Zdravotní sestra – Jistě každý uzná, že jde o práci velice náročnou. Dvanáctihodinové směny, práce s nemocnými lidmi a nemalá zodpovědnost, někdy i za jejich životy. Průměrný měsíčný plat sester se pohybuje okolo pouhých 19 tisíc.
Pečovatel – Podobně jako v předchozím případě, jde o práci fyzicky i psychicky náročnou. Péče o staré nebo postižené lidi je oceněná na 17 tisíc.
Řidič autobusu – Tentokrát se nejedná o takový extrém, nedá se však popřít, že řidič autobusu má denně nese na bedrech zodpovědnost za desítky životů. Vydělává 26 tisíc.

Pardubice.

Leave a Reply

Your email address will not be published.