Aktuální průměrný plat občana České republiky je necelých 35 tisíc?

NEZAMĚSTNANOST

V Pardubickém okrese, k červenci 2017, byl podíl nezaměstnanosti okolo 2,8 %, což je o více než procent méně vůči celé republice. Nezaměstnaných mužů je téměř o procento méně, než žen. Pardubický kraj jako takový, společně s Královehradeckým, je na tom, oproti svým sousedním krajům – Středočeský (3,27%), Olomoucký (4,08%), Jihomoravský (4,51%) a Vysočina (3,45%), velice dobře. V reálných číslech je uchazečů o zaměstnání v kraji zhruba 9 800. Na druhou stranu, a jde o velice pozitivní fakt, je počet volných pracovních míst všeho druhu 14 500. Pokud patříte mezi nezaměstnané nebo chcete změnit práci, pak výběr rozhodně není jednoduchý a dost možná nastane situace, kdy se budete muset rozhodnout mezi prací, která Vás bude bavit a platem, jež bude stačit k uživení a celkovému fungování Vás a Vaší rodiny.

HLAVNÍ ZAMĚSTNAVATELÉ KRAJE

Nemocnice Pardubického kraje – přes 5000 zaměstnanců – 5 nemocnic po celém kraji (včetně Pardubic). Na webových stránkách lze nalézt veškerá informace o zaměstnání lékařů, zdravotníků i nezdravotnických povolání. U zdravotních sester se zde plat pohybuje lehce přes 20 tisíc a u lékařů téměř 30 tisíc. U provozních se plat pohybuje do 20 tisíc korun.
Foxconn CZ – 2500 – 2999 zaměstnanců – Celosvětově největší výrobce elektroniky (součástky pro Intel, Apple, Playstation nebo Sony). V Pardubicích sídlí jedna z továren. Montážní technik zde dostává 21 tisíc.
Synthesia – okolo 2000 zaměstnanců – Přední evropský výrobce kvalifikované chemie. Uklízeč/ka měsíčně zinkasuje 15 tisíc, většina ostatních pracovníku ve výrobě okolo 21 tisíc korun.
KIERKERT-CS – 1800 zaměstnanců – Technologický lídr v oblasti zamykacích a bezpečnostních systému pro automobilový průmysl. Firma sídlí v Přelouči. Výrobnímu dělníkovy zde nabízejí mzdu 16 – 22 tisíc. Výrobnímu konstruktérovi, technikovi sériové výroby a inženýrovi kvality nabízejí 20 tisíc, zato vedoucímu controllingu 35 tisíc korun.

NEPOMĚR MZDA-PRÁCE

Zarážející, smutné, nespravedlivá… Různě, avšak vždy negativně, se dá definovat dobře známý nepoměr mezi námahou nebo důležitostí práce a platem. Aktuální průměrný plat občana České republiky je necelých 25 tisíc. Zmínit je třeba daleko vyšší průměrné příjmy našich sousedních států – Německo 58 600 kč, Rakousko 47 800 kč, z měřítka výrazně vybočuje Norsko s 77 400 kč a Švýcarsko s 104 700 kč. Opomenout však nesmíme také několik (avšak málo) států s nižšími příjmy – Polsko 19 900 kč, Rusko 4 800 a Egypt s (na naše poměry) extrémními 2 900 korunami na měsíc.

Samozřejmě nemůžeme porovnávat jednotlivé profese, každé mají jistě svá pro a proti, avšak některé finanční rozdíly jsou více, než politováníhodné. Nemluvíme nyní o politicích, kde celý téměř celý národ stojí za jedno – jejich platy jsou, v porovnání s pracujícím lidem, přemrštěné. Ukážeme si nyní některá pozitiva a negativa některých prací a vy sami již posuďte, zda jsou platy opravdu odpovídající.

Učitel na gymnáziu – Dá se, s lehkou nadsázkou, říct, že má v rukou budoucnost národa… A v kapse 27 tisíc měsíčně. Je nutno dodat, že každá pozice vyžaduje nějaké vzdělání a znalosti, tudíž ji nemůže dělat každý a měla by být tím pádem váženější. Profesoři jsou toho příkladem.
Zdravotní sestra – Jistě každý uzná, že jde o práci velice náročnou. Dvanáctihodinové směny, práce s nemocnými lidmi a nemalá zodpovědnost, někdy i za jejich životy. Průměrný měsíčný plat sester se pohybuje okolo pouhých 19 tisíc.
Pečovatel – Podobně jako v předchozím případě, jde o práci fyzicky i psychicky náročnou. Péče o staré nebo postižené lidi je oceněná na 17 tisíc.
Řidič autobusu – Tentokrát se nejedná o takový extrém, nedá se však popřít, že řidič autobusu má denně nese na bedrech zodpovědnost za desítky životů. Vydělává 26 tisíc.

Pardubice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *